W dniach 20-22 marca 2014 r. w hali Targów Kraków przy ul. Centralnej 41a odbyły się Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Małopolsce. Inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, jakim było to wydarzenie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży stojącej przed wyborem kierunku kształcenia. W ciągu trzech targowych dni Festiwal Zawodów odwiedziło ponad 15 tys. osób.

W gronie 120 wystawców znalazły się szkoły zawodowe, średnie, policealne oraz wyższe – z kraju i zagranicy. Wśród nich była placówka Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie, z którą mamy przyjemność współpracować.

Szkoła zaprezentowała jedną z największych atrakcji wystawienniczych całych targów. Był to robot przemysłowy Fanunc Elermades 100 IB, o którym tak opowiada uczeń ZSM nr 1 – Przemysław Wolski: „Jest podłączony do kontrolera i panujemy nad nim, ale może także sam podejmować decyzje. Robot zabiera detale do obróbki, a następnie transportuje je na miejsce gotowych produktów. Zastosowanie takich robotów jest ogromne, a sama jego obecność sprawia, że łatwiej przyswajamy wiedzę w szkole”.

Swoją obecność zaznaczyła również firma Multiprojekt, która poprzez aktywne działania na polu edukacyjnym wspiera kształcenie zawodowe młodych ludzi. Świadczy o tym między innymi zdobycie w 2011 roku przez Technikum Mechaniczne nr 15 tytułu „Lidera edukacji zawodowej” w zawodzie technik mechatronik, do którego przyczyniła się współpraca partnerska firmy Multiprojekt z ZSM nr 1 w Krakowie.